STA'M
 collectie

Overlijdenspenning van Vander Noot 15de bisschop van Gent, 1770

Het gekroonde wapenschild van Vander Noot met bovenaan een bisschopshoed met afhangende trossen en onderaan op een banderol, RESPICE FINEM en rondom een afgeronde rand. Op de keerzijde staat de tekst, IL MUS / AG REVMUS DÑUS / MAXIMIL° ANT°VANDER / NOOT XV. EPISC GAND / OBIIT ANO ÆTATIS / SUÆ 85 EPATUS / 29. 27 SEPTEMB. / 1770 / R. I. P. en met rondom een afgeronde rand. Maximilien Antoine Vander Noot werd geboren te Brussel op 27 december 1685 als zoon van Baron Rogier Wautier Vander Noot en Anne Louise Vander Gracht. Hij studeerde rechten en theologie te Leuven. Op 29 oktober 1714 werd hij door zijn oom Erard Vander Noot voorzitter benoemd van het seminarie te Gent. Wanneer deze laatste naar Wenen werd geroepen voor vredesbesprekingen, belastte hij zijn neef met het beheer van zijn kerkelijk rechtsgebied. Op 27 december 1742 werd hij bisschop van Gent benoemd en plechtig ingehuldigd op 27 januari 1743. Op 24 december 1760 stichtte hij een uitdeling van broden aan de armen in St-Bavo en in 10 andere parochies van zijn gebied. Op 23 maart 1761 stelde hij, per testament, een aanzienlijke som ter beschikking van arme seminaristen. Vander Noot overleed op 27 september 1770 en werd begraven in de kathedraal.

objectgegevens